Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Nedir?

            Günümüzde pek çok kişi bankalar üzerinden işlem yapmaktadır. Kişilerin geçmişte oluşturdukları belirli durumlar sonucu kredi notu oluşmaktadır. Kredi notu belirli kurumların kişilerin yaptıkları işlemler üzerine değerlendirdikleri bir not olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi notu ileri dönemlerde yapılacak kredi işlemleri gibi finansal konuları etkiler bir niteliğe sahiptir. Kredi notu üzerinden işlemler risk oluşturacak durumların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

            Finansal alanda kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanması, kredi çekebilme durumu kredi notu üzerinden değerlendirilecek cevaplanmaktadır. kredi notu hesaplama durumunu kredi kartı kullanımı, kredi çekme durumu, ödemelerin zamanında yapılması, aktif kart kullanımı gibi durumlar sonucu oluşturulmaktadır. Düzenli olarak yapılan ödemeler kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Yüksek kredi notu üzerinden ise kişilerin finansal başvuruları dikkate alınarak olumlu bir şekilde sonuçlanabilecektir.

 Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

            Kredi notu oluşumu ve hesaplanması kişilerin kredi ödemelerinin düzenli olması ve mevcut olarak kullandığı kredi durumu ile belirlenmektedir. Kredi kartı ödemelerinin düzenli olması kredi notunun hesaplanması içerisinde % 35 oranında etkili bir durum olmaktadır. Mevcut olarak kullanılan kredi ise yine kredi borcunun düzenli ödemeleri gibi %35 oranında hesaplanmaktadır. Yeni olarak başvuru yapılan ve alınan kredi durumu ise oranında kredi notu hesaplama durumunda ve kredi notu oluşumunda göz önünde bulundurulan etkiler içerisindedir. Kredi kullanımının yoğun ya da az olması durumu ise oranında etkilidir. Diğer faktörler ile de % 9 oranında etkileyici bir durum söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir